SAMOPAL VZ. 58

                                                            Samopal vz. 58 P

Československo bylo v rámci Varšavské smlouvy jedinou zemí, která měla zavedeny ruční palné zbraně převážně vlastní konstrukce, nikoliv licenčně vyráběné sovětské vzory. Také samopal vz. 58 je zbraní plně domácího původu. Konstruktérem samopalu vz. 58 byl Jiří Čermák a na vývoji se podílel také Ing. Bohuslav Novotný. Vývoj zbraně započal v roce 1956 ve Výzkumném a vývojovém ústavu závodů všeobecného strojírenství v Brně (později Konstrukta Brno). Výroba samopalů vz. 58 byla započata na přelomu let 1958-59 v závodě Přesné strojírenství (dnešní Česká zbrojovka) v Uherském Brodě a trvala až do roku 1988. V tomto období bylo vyrobeno téměř 900 000 kusů ve všech variantách. V současnosti je zaveden ve všech verzích v české a slovenské armádě, verze se sklopnou pažbou, samopal vz. 58 V je zavedena ve výzbroji Policie ČR a slovenské policie.

                                                            Samopal vz. 58 V

Samopal vz. 58 je lehká automatická ruční zbraň, fungující na principu tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně plynovým kanálkem na píst uložený nad hlavní. Závěr je přímoběžný a je uzamykán pomocí kyvné závory nesené závorníkem. Hlaveň je zasazena do pouzdra závěru, v němž je zajištěná čepem. Vývrt hlavně má 4 drážky je chromován vrstvou tvrdého chromu o síle 40 - 100 mikronů. V první třetině hlavně je uchycen plynový násadec, na ústí hlavně je našroubováno chránítko závitu. Pouzdro závěru je nákladně vyfrézováno z odlitku, což dělá samopal vz.58 mnohem výrobně dražší něž např. ruský AKM. Pojistka, která plní zároveň funkci přepínače režimu střelby má tři polohy: 0 - zajištěno, 1 - střelba jednotlivými ranami, 30 - střelba dávkou. Zbraň je vybavena střeleckou pohotovostí: po vystřelení posledního náboje zůstane závěr zachycen v zadní poloze. Křivkové hledí je stavitelné v rozsahu 100 - 800 metrů po 100 metrech. Pro střelbu v noci a na skupinové cíle je na klapce hledí ryska "U" (universal) odpovídající střelbě na vzdálenost 250 - 300 metrů. Povrchová úprava samopalu byla prováděna fosfátováním s následným nátěrem vypalovacím lakem s následným vypálením. Pažba, pistolová pažbička a pažbení byly u prvních sérií vyráběny z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy.

                                                    Samopal vz. 58 P s nasazeným bodákem

Samopal vz. 58 byl do výzbroje ČSLA zaveden v těchto verzích :
Sa vz. 58 P – samopal s pevnou dřevěnou pažbou
Sa vz. 58 V – samopal se sklopnou kovovou ramenní opěrou
Sa vz. 58 Pi – samopal s pevnou dřevěnou pažbou a lištou na levé straně zbraně sloužící pro upevnění zaměřovacího infradalekohledu NSP-2, součástí jeho příslušenství je i sklopná dvojnožka, upevňující se při střelbě s infradalekohledem místo bodáku zespodu ústí hlavně a kuželovitý tlumič ohně místo chránítka závitu ústí hlavně. V současnosti se v AČR místo zastaralého infrazaměřovače NSP-2 používá moderní noční zaměřovač MEO 50S s 3,2 x zvětšením vyráběný Meoptou Přerov.

                                          Zaměřovač MEO 50S na SA vz. 58                                              Náboj 7,62x39

 

                              Technicko - taktické údaje Samopalu vz. 58

Ráže  7,62 mm
Náboj  7,62x39 vz. 43
Délka zbraně  845 mm
Délka vz. 58V se sklopenou pažbou  635 mm
Délka hlavně  390 mm
Váha zbraně bez zásobníku  2,90 kg
Váha zbraně s prázdným zásobníkem  3,10 kg
Váha zbraně s plným zásobníkem  3,60 kg
Úsťová rychlost  705 m/s
Kadence: dávka / jednotlivé rány  120 / 40 ran/min
Maximální dostřel  2800 m
Účinný dostřel  350 - 500 m
Kapacitá zásobníku  30 nábojů

 

zdroj: www.militaria.wz.cz